OSB’nin yeni başkanı seçildi; Koç’tan “ortak sinerji” mesajı

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nin(OSB) Olağanüstü Genel Kurulu dün yapıldı, seçime tek liste olarak giren Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, OSB’nin yeni başkanı oldu.

  • Koç, “Birlik, beraberlik ruhuyla hareket edeceğimizi düşünüyorum.Bu birlikteliği değerlendirmemiz lazım. Ortak bir sinerji oluşturmamız lazım. Akıllı olmamız lazım. Akılcı yollar tespit edip, işbirliği, uzlaşıyı geliştirmemiz lazım. Bizim burada bir aile olarak, birbirimizi hiçbir şekilde ötekileştirmeden, bölmeden, herkesin sorunlarına eğilerek ortak akılla sorunları çözmemiz lazım” dedi.
  • Bunların yapılabileceğini belirten Koç, “Sistemi oturtup arıtmayı devreye aldıktan sonra yangın vanası ve su konularını da çözdükten sonra ilave OSB ve orman ile ilgili başka bir planımız var. Bakan bey ile konuşacağız. Burada devletimizin gücünü, sayın valimizin desteğini arkamıza alarak bunları bir şekilde çözüme kavuşturacağız” diye konuştu.

 

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Olağanüstü Genel Kurulu dün yapıldı, seçime tek liste olarak giren Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, OSB’nin yeni başkanı oldu.

Enüs Koç Başkanlığı’ndaki Kastamonu OSB Yönetim Kurulu Asil üyeliğine, Ahmet Dereli, Ali Sakallıoğlu, Mert Kırmız ve M. Salih Huzuroğlu seçildi. Denetim Kurulu Asil üyeliğine Ayhan Vural ve Salih Başpınar seçilirken, OSB Üst Kurul delegelikleri ise Selahattin İşeri ve Enüs Koç’a verildi.

Divan Başkanlığını Sedat İşeri, kâtip tyeliklerini de Erdal Gülcan ve İbrahim Umur’un yaptığı olağanüstü kongreye 30 delegenin 24’ü katıldı.

Genel Kurulda Kastamonu İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, Bakanlık temsilcisi Fatih Yazan da yer aldı.

Seçimlerde Divan Başkanlığı’nı yapan Sedat İşeri, olağanüstü genel kurulun açılışını yaparken şöyle konuştu:

“30 yıllık bir süreçten geçtik, rahatlayacağımız bir zamana geldik. Son yönetimdeki aksaklıklar hepimizi üzdü. Burası bir aile ortamı, bir asker ocağı. Asker ocağı nasıl kutsalsa, 30 yıldan bahsediyoruz, burası da o kadar kutsal bir yer. Burada hepimiz bir aileyiz. Bu ailenin kıymetini bilmenizi sizlerden rica ediyorum. Aile içinde çekişmeler oluyor maalesef. Fakat dışarıya yansıtmamak, bunu aramızda halletmek en doğrusu. Bizler birbirimizi seversek, birbirimize olumlu bakarsak bir sorun kalmaz. OSB yönetiminde yeterli sayı kalmamış, yönetim ile denetim işlevsiz kalmış, genel kurul kararı bile alamamış. Buna rağmen icraya vermeler, elektrik kesmeler devam ediyor. Çok yanlış bir uygulama. Elbette ödeyenlerin haklarını inkar etmiyoruz. Devlet bugünde vergilerini verenlere teşekkür ediyor, veremeyenlere af çıkartıyor. İşletmeler sürdürebilirliğini sağlasın, borçlarını ödeyebilsin, istihdam sağlasın diye uğraşıyor. Burası da böyle olmalı. Buraya gelecek yönetimde bu gözle bakmalı. Bunu suiistimal edenler olabilir, ama ödeme niyeti olanlara karşı dikkatli olalım. İyi niyetle birbirimize destek olalım. Firmalar birbirine destek olsun. Burada elimizden geldikçe birbirimizi kollayıp, düzeltmeye bakalım. Hepimiz onlarca istihdam sağlıyoruz. Bir işletmenin enerjisi kesildiği zaman, o çalışanları da kapının önüne bırakmış olacak. Ayrıca taahhüt verdiği müşterilerini de engellemiş olacağız, böyle bir sebep olmamak içinde burada var gücümüzle hizmet etmeye devam edelim.”

Seçimlere tek listeyle giren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kastamonu-Samsun Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, oybirliğiyle seçilerek Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni başkanı oldu.

Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde; teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Koç, şunları söyledi:

“Sanayileşmek hem bölge açısından, hem şehir açısında kolay bir şey değil. Çok emek gerektiriyor, birlik ve beraberlik gerektiriyor. Kastamonu Entegre olarak 2007 yılında geldik buraya. Sadece ağaç sektörünün değil, diğer sektörlerinde canlanması gerekiyor. Tekstil konusunda bölgemiz için önemli. Eleman bulmakta zorluklar yaşanıyor. Biz OSB olarak da bu konuların üzerine gidip, sanayilerimize nasıl destek verebiliriz, ona da bakacağız. Yurtdışında birçok yerde yatırımımız var. Kastamonu bizim ismimizi aldığımız yer. Yurtdışında Kastamonu Entegre diye değil, Kastamonu olarak anılıyoruz. Ülke dışındaki tüm fabrikalarımızın girişlerinde Kastamonu ibaresi var. Kastamonu Entegre’nin gücüyle birlikte siz sanayicilerimizi çok daha güzel günlere ulaştırmak için bunun bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Sorunları çözeceğimizi düşünüyorum. Ötekileştirmeyeceğimizi düşünüyorum. Birlik, beraberlik ruhuyla hareket edeceğimizi düşünüyorum. Bütün sanayicilerimizden Allah razı olsun. Bize tek liste gururu yaşattılar. Bu birlikteliği değerlendirmemiz lazım. Ortak bir sinerji oluşturmamız lazım. Akıllı olmamız lazım. Akılcı yollar tespit edip, işbirliği, uzlaşıyı geliştirmemiz lazım.

Dünyada büyük şirketlerin çoğu Yahudi kökenlidir. Bizdeki büyük firmalar ortalama 50 yıllık. Daha uzun süreli yok. 2-3 nesil geldiğinde bizim firmalarımız bölünüyor. Bizim burada bir aile olarak, birbirimizi hiçbir şekilde ötekileştirmeden, bölmeden, herkesin sorunlarına eğilerek ortak akılla sorunları çözmemiz lazım. Bence bunu yapmak kolay. Sistemi oturtup arıtmayı devreye aldıktan sonra yangın vanası ve su konularını da çözdükten sonra ilave OSB ve orman ile ilgili başka bir planımız var. Bakan bey ile konuşacağız. Burada devletimizin gücünü, sayın valimizin desteğini arkamıza alarak bunları bir şekilde çözüme kavuşturacağız. Sizlere de aşamalar noktasında bilgiler vereceğiz zaman zaman” diyerek genel kurulun hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından genel kurulu kapatan Sedat İşeri, “Olağanüstü genel kurulumuzu bugün hayırlısı ile gerçekleştirdik. Organlara seçilen değerli arkadaşlarımıza da tebrik ediyor genel kurulumuzun OSB’mize ve ilimiz de hayırlı olmasını diliyorum, emeği ve katkısı geçenlere de teşekkür ediyorum. Sayın Valimize de katılarından dolayı teşekkür ediyorum. Koronavirüs Kovid-19 belası yüzünden bir sürü arkadaşımız mağdur oldu, birçok yakınımızı, arkadaşlarımızı kaybettik, onlara da başsağlığı ve sabır diliyorum. Vefat edenlere de yüce Allah’tan niyaz diliyorum, mekânları cennet olsun” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil