Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı kuracağız

Artvin Hopa’dan 2 hafta önce balıkçıları dinlemek üzere yola çıkan CHP gemisi ilk önce İnebolu’ya ardından da Cide’ye demir attı.

Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve PM Üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, İnebolu’da CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ile birlikte balıkçı kooperatiflerinin yöneticilerini, balıkçıları ve vatandaşları dinledi.

İnebolu’da balıkçı kahvehanesinde bir konuşma yapan CHP İlçe Başkanı Cemal İlyasoğlu, “Balıkçıların sorunlarını dinlemek için Hopa’dan yola çıkan ‘Güvenli Liman CHP’ gemisini Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu uğurladı. Sahil İllerde ve İlçelerde limanlarda birçok kıyı ve olta balıkçılarımızın sorunları bulunuyor. Bütün balıkçılarımızın bu sorunlarını direk kendilerinden dinlemek üzere Samsun- Kastamonu arasında CHP Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz, Kastamonu CHP Milletvekilimiz Hasan Baltacı görevlendirildi. Bizlerde İnebolu Limanında ‘Güvenli Liman CHP’ gemisini limanımızda sizlerde karşıladık. Bu sistemin Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası almamıza neden olan balıkçılarımızın bir sürü sorunu ve derdi bulunuyor. Balıkçılarımızın hiçbiri çocuklarına bu mesleği gelecek olarak gösteremiyorlar. Balıkçılarımızın çocuklarıiş aş ekmek için başka kentlere gitmek zorunda kaldılar. Bu konuda genel merkezimizin hassasiyeti nedeniyle böyle bir görevlendirme yapıldı” diye konuştu.

Toplantıda konuşma yapan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “CHP Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz, Hopa’dan İskenderun’a kadar Türkiye’nin bütün kıyılarını dolaşacak balıkçılık sektörüyle ve balıkçılarımızla ilgili sorunları bire bir yerinde görecek sizleri dinleyecek. Bu sorunlar dinlendikten sonra bir rapor haline getirilecek ve genel merkezimize sunulacak. Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında hem balık sektörünün sürdürülebilir olması için hem de balıkçılarımızın daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için gereken bütün önemler ve politikalar buralardan üretilecek” dedi.

“BÜTÜN BALIKÇILARIMIZI TEK TEK DİNLECEĞİZ”

Türkiye’de denizcilik sektörünü ayağa kaldırmak için Hopa’dan Samandağ’a kadar 28 ilin limanını gezeceklerini ve balıkçıların sorunlarını rapor edeceklerini belirten Barış Karadeniz, “Ziyaretlerimize, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun start vermesiyle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında Samsun’dan başladık daha sonra Hopa’ya geçtik. Asıl amacımız Hopa’dan Samandağ’a kadar 28 ilimizin limanına ulaşıp balıkçılarımız ve sektörün tüm sorunlarını rapora dönüştürmek. Dediğim gibi bugün İnebolu’dayız, bütün limanlarımıza girerek projemize devam ediyoruz. 28 tane ilimiz var, denize kıyısı olan 28 ilin limanlarına tek tek gireceğiz ve bütün balıkçılarımızı dinleyeceğiz ve rapor edeceğiz” dedi.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ DENİZCİLİK VE BALIKÇILIK BAKANLIĞI’NIN KURULMASI”

Türkiye’de Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın artık bir gereksinim olduğunu ifade eden Karadeniz, balıkçıların hiç dinlenmediğini, bu yüzden de dertlerinin günden güne büyüdüğünü belirtirken “Balıkçılarımız çok dertli; balıkçılarımızı dinleyen, dokunan olmamış. Balıkçılarımız kendi imkânları ile problemlerinin görülmesi için çok çaba sarf etmişler. Artık Türkiye’de balıkçılık neredeyse bitmek üzere. Balıkçılığımızı sürdürülebilir hale getirmek istiyorsak şimdiden önlemlerimizi almak zorundayız, balıkçılarımıza destek olmak zorundayız. Gittiğimiz her yerde varsa üniversite, tarım il müdürlükleri, liman başkanlıkları, fabrikalar ile balıkçımıza muhakkak uğruyoruz. Balıkçılarımızın problemlerini rapor etmek için yaptığımız çalışma ortak bir projeye dönüştü. Herkes görüşünü bildiriyor, 55 günlük bir proje sonunda balıkçılarımızın sorunlarını büyük bir rapora dönüştüreceğiz. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde en büyük hedefimiz Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kurulması. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da bununla ilgili her yerde açıklama yapıyor. Ülkemizde bütün balıkçıların yıllardan beri ortak isteği, bu ülkede Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığının kurulması, denizlerimize sahip çıkılması, inşallah bunu başaracağız. Yakın bir tarihte bunun nasıl ses getirdiğini bütün memleketimiz görecek” dedi.

“KARADENİZ HEPİMİZİN”

Balıkçıya kimsenin sahip çıkmadığını da söyleyen Karadeniz, “Ağ fiyatları artmış balıkçıya sahip çıkan kimse yok. Balıkçıyı, ceza kesilip para toplanacak bir kaynak olarak görüyorlar. Şehrin bütün kanalizasyonu denizlere akıyor, bir denizci denize ufacık çöp atsa cezası 300-500 bin lirayı buluyor. Denizlerimizi elbirliğiyle yok ediyoruz. Her tarafa çiftlik, her tarafa dolgular yaparsak denizde balık kalmaz. Karadeniz hepimizin ve bu mesele siyaset üstü bir meseledir. Siyaseten de bir birlik sağlamalıyız ve denizlerimizi, balıkçılarımızı sahipsiz bırakmamalıyız. Denizlerimizi ve kıyılarımızı korumalıyız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil